Policajtom v službe neraz ide o zdravie i život. Sú dostatočne chránení?

Nie sú. Ani legislatívne, ani technicky a ani fyzicky

Fyzické útoky na policajtov nie sú ani na Slovensku nijakou výnimkou. Sú ich ročne stovky a desiatky z nich sa pri použití donucovacích prostriedkov resp. pri použití prvkov sebaobrany a donucovacích prostriedkov nezaobídu bez zranení na oboch stranách.

V poriadku, policajt s útokom musí rátať a pri použití donucovacích prostriedkov má oporu v zákone. Horšie je, keď ide o útok s chladnou zbraňou (najčastejšie nôž alebo palica), prípadne je takto vyzbrojených útočníkov viac. Použitie strelnej zbrane je krajný prostriedok neraz s fatálnym dôsledkom a ak škrtneme varovný výstrel, všetky ostatné prvky sebaobrany sú viac-menej kontaktné, prípadne je vzdialenosť medzi policajtom a útočníkom minimálna, riziková. To je aj prípad obranného spreja. „Kaser vie byť v niektorých prípadoch užitočný,“ hovorí predseda OZP v SR Marián Magdoško, „častejšie ale je, že v oblaku plynu plačú všetci okolo a útočníka ak je pod vplyvom drog alebo silno opitý plyn len poriadne rozzúri, keďže naša polícia z neznámych dôvodov stále ešte používa zastaralý sprej, a nie prúdový kaser, ktorý by zasiahol len priamo útočníka,“ pripomína.

Hocako, najmä v obrane proti agresívnemu útočníkovi s chladnou zbraňou v ruke radový príslušník PZ nemá použiteľnú alternatívu. Rozpätie možností účinnej sebaobrany a pacifikácie útočníka je príliš veľké – medzi použitím obušku a použitím pištole máme prázdno.

Aj v porovnaní s praxou v okolitých štátoch vidieť, že slovenský policajt ostal vybavenosťou na úrovni ani nie 20., ale skôr 19. storočia, odkedy už policajti v Európe nosia obušky, pušky a pištole. A to sa ešte u nás nájde mnoho aktivistov, ba aj politikov či štátnych úradníkov (napr. ombudsmanka), ktorých viac trápia ľudské práva zadržaných osôb ktorí spáchali zločin, ako právo policajta na ochranu vlastného zdravia a života pri výkone služby.

Osobitne rizikové sú pre radových policajtov strety s rozvášnenými skupinami …………

Choose from the most used tags

Peter Ondera

Viac sa dočítate v novembrovom vydaní novín Polícia.