Ako požiadať o právnu ochranu?

     Život policajta nie je len o plnení úloh vo veciach vnútorného poriadku, ochrane zákona a bezpečnosti občanov. Je to služba, v ktorej sa častokrát ocitáme v ťažkých situáciách, niekedy na hranici svojich možností – fyzických, psychických aj právnych. Práca v služobnom pomere nás vystavuje tlaku, ktorý mnohí nikdy nepochopia. Tento tlak vychádza aj z  vysokej miery autonómie našich rozhodnutí, ktoré môžu mať výrazný dosah na život nielen občana, ale i samotného policajta.

    A potom nadíde chvíľa, keď zistíte, že nie ste len policajt, ste predovšetkým človek, ktorý sám potrebuje pomoc. Možno čelíte neopodstatnenému obvineniu z trestného činu. Možno sa domáhate spravodlivosti v pracovnoprávnom spore. Alebo len potrebujete poradiť, ako sa brániť, keď systém nie je vždy férový.

    V takých chvíľach je tu právna ochrana. Nie ako nejaké byrokratické administratívne riešenie, ale ako opora v čase, keď ju najviac potrebujete. Odborový zväz polície v Slovenskej republike stojí pri vás – nie ako neosobná inštitúcia, ale ako spoločenstvo ľudí, ktorí chápu, aké to je byť v službe pod tlakom, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a pritom bojovať o svoje práva, ktoré vám prináležia.

  Požiadať o právnu ochranu, ktorú poskytuje Odborový zväz polície v Slovenskej republike nie je komplikované. V tomto článku prinášame postup, ktorý vychádza priamo z Štatútu právnej ochrany.

 

POSTUP ČLENA OZP V SR PRI ŽIADOSTI O PRÁVNU OCHRANU

  1. Predbežná konzultácia (§ 6):
  • Pred podaním žiadosti je možné absolvovať predbežnú konzultáciu.
  • Člen OZP v SR sa môže obrátiť na základnú organizáciu OZP v SR (ZO OZP v SR) alebo na podpredsedu OZP v SR zodpovedného za úsek právnej ochrany.
  • Cieľom konzultácie je poskytnúť základné právne poradenstvo, oboznámiť sa s prípadom a pomôcť s vyplnením žiadosti o právnu ochranu.

 

  1. Podanie žiadosti o právnu ochranu (§ 7):
  • Člen, ktorý chce požiadať o právnu ochranu, podáva písomnú žiadosť u ZO OZP v SR, v ktorej je členom. Žiadosť je súčasťou Štatútu právnej ochrany, uvedená v prílohe.
  • Žiadosť musí obsahovať tieto informácie:
    – Meno a priezvisko žiadateľa.
    – Dátum narodenia.
    – Služobné zaradenie.
    – Trvalý alebo prechodný pobyt, telefonický kontakt, adresa na doručovanie písomností.
    – Údaje o advokátovi, ak si ho žiadateľ vybral sám.
    – Meritórne rozhodnutia týkajúce sa veci.
    – Číslo osobného účtu pre zaslanie finančných úhrad.
    – Čestné prehlásenia podľa príloh č. 2 a 3 štatútu.
  • Na výzvu ZO OZP v SR je žiadateľ povinný doplniť ďalšie doklady týkajúce sa jeho prípadu v stanovenej lehote.

 

  1. Spracovanie žiadosti ZO OZP v SR (§ 7):
  • Po oboznámení sa so žiadosťou ZO OZP v SR vypracuje odôvodnené stanovisko, ktoré slúži ako podklad pre rozhodnutie Predsedníctva OZP v SR.
  • Všetky prílohy so žiadosťou sú odoslané podpredsedovi OZP v SR zodpovednému za právnu ochranu v lehote do 15 dní od podania žiadosti.

 

  1. Rozhodnutie o poskytnutí právnej ochrany (§ 7):
  • Predsedníctvo OZP v SR rozhoduje o poskytnutí alebo neposkytnutí právnej ochrany na základe predložených dokumentov a stanoviska ZO OZP v SR.
  • Rozhodnutie obsahuje odôvodnenie a poučenie o možnosti jeho preskúmania súdom.
  • Proti rozhodnutiu Predsedníctva OZP v SR nie je prípustný opravný prostriedok.
  • Ak je schválená právna ochrana, je poskytnutá pre jednu inštanciu (jedna inštancia je napr. konanie pred súdom I. stupňa, do ktorej sa započíta aj podanie odvolania).

 

  1. Výber advokáta a zmluva (§ 9):
  • Oprávnená osoba si môže vybrať aj advokáta zo zoznamu advokátov vedeného Predsedníctvom OZP v SR.
  • Oprávnená osoba je povinná uzavrieť s advokátom zmluvu, v ktorej bude odmena určená tarifnou odmenou.
  • Ak oprávnená osoba neudelí advokátovi plnomocenstvo, je povinná písomne uviesť dôvody a oznámiť to podpredsedovi OZP v SR zodpovednému za právnu ochranu.
  1. Zasielanie faktúr a dokumentov (§ 10):
  • Po obdržaní faktúry za právne služby je oprávnená osoba povinná zaslať túto faktúru podpredsedovi OZP v SR zodpovednému za právnu ochranu.
  • Oprávnená osoba musí predložiť podpredsedovi kópiu zmluvy s advokátom a originály faktúr alebo iných účtovných dokladov.

 

  1. Zrušenie právnej ochrany (§ 13):
  • Právna ochrana môže byť zrušená, ak oprávnená osoba neposkytuje súčinnosť, nespĺňa podmienky alebo sa ukáže, že poskytla nepravdivé údaje.

 

  1. Návratnosť finančných prostriedkov (§14)

 

Ak je oprávnená osoba v spore úspešná, je povinná cez vymáhanie trov konania a právneho zastupovania obdržané finančné prostriedky vrátiť do fondu právnej ochrany OZP v SR.

 

Nemusíte znášať ťažké chvíle sami. Sme tu pre vás.

Odborový zväz polície v Slovenskej republike

 

kontakt:

kpt. Mgr. Katarína Vyšváderová / katarina.vysvaderova@minv.sk / 0904 978 196

podpredseda pre právnu ochranu