Druckerov návrh nestačí. Policajní odborári chcú viac
Článok prebratý z www.aktuality.sk so súhlasom autorky.
Tomáš Drucker strávil na poste šéfa rezortu vnútra len 26 dní. Na pamiatku po ňom zostala novela zákona, ktorou sa má zmeniť výber najvyšších policajných šéfov.
Minister s najkratším mandátom v histórii Slovenska stihol pripravenú novelu zákona predložiť do pripomienkového konania. Okrem Tomáša Druckera sa na nových pravidlách výberu šéfov v polícii podieľal aj odchádzajúci policajný prezident Tibor Gašpar.
Zatiaľ na tento návrh panujú dva protichodné názory. Podľa jedného tábora je cestou k odpolitizovaniu polície, podľa druhého len spôsobom, ako v najvyšších funkciách zabetónovať „svojich ľudí“.
Oboch najvyšších policajných šéfov majú po novom vyberať sedemčlenné špeciálne komisie. Ich členov určuje zákon ako nominantov ministra vnútra, generálnej prokuratúry, policajného prezidenta, či odborárov. Komisia záujemcov vypočuje a odporučí ministrovi vhodných kandidátov.
Z tých úspešných si potom svojich favoritov vyberie minister vnútra a predloží ich parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť, kde sa nádejní šéfovia podrobia vypočutiu. Poslanci výboru musia ministrovi vnútra jeho kandidáta odsúhlasiť.
Ak sa tak nestane, vyberie si šéf rezortu iného kandidáta spomedzi tých, ktorých odobrila komisia, alebo sa celé výberové konanie zopakuje. Nový prezident povedie políciu celých sedem rokov. Opätovnú kandidatúru zákon neumožňuje.
Len divadlo?
„Táto novela navrhovaná vládnou koalíciou je horšia ako súčasné znenie zákona a môže v budúcnosti po zmene vlády zabrániť účinnému vyšetrovaniu a stíhaniu politicky citlivých káuz,“ tvrdí Veronika Remišová (OľaNO-NOVA). Voľba policajného prezidenta bude podľa jej slov len politickým divadlom.
Ako pripomína, polícia a minister vnútra bude mať v navrhovanej výberovej komisii šesť členov zo siedmich, jedného člena komisie bude mať generálna prokuratúra.
Profesionálny a objektívny výber podľa Remišovej nezaručí ani vypočutie pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu, lebo aj v tomto výbore má vládna koalícia väčšinu.
Remišová: Hrozí zabetónovanie vo funkcii
„Policajný prezident bude prakticky neodvolateľný. Ide o nový model v policajnom systéme a hrozí zabetónovanie sa vo funkcií, ako sme to videli napríklad u špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika,“ dodáva opozičná politička.
Dôvody na odvolanie policajného prezidenta budú obmedzené – napríklad odsúdenie za úmyselný trestný čin či strata previerky. Minister však bude môcť prezidenta Policajného zboru odvolať z funkcie aj z iných, pre neho závažných dôvodov. Musí ich však „odobriť“ aspoň dvojtretinová väčšina všetkých členov výboru národnej rady pre obranu a bezpečnosť.
Politický vplyv
Šéf policajných odborárov Marián Magdoško novelu naopak víta ako posun dopredu.
„Ja sa nepozerám na to, komu dnes patrí rezort. Či bude mať rozhodujúce slovo minister, vláda alebo parlament, sú to stále politické orgány. Politickému vplyvu sa asi úplne nevyhneme. Ide však o to, aby ten vplyv bol čo najmenší a aby sa policajný prezident cítil dostatočne komfortne vo svojej nezávislosti,“ tvrdí.
Prvým sitom bude podľa neho spomínaná komisia. Tu majú však odborári svoj návrh. Členovia komisie by podľa Magdoška mali byť volení. Je presvedčený, že tak získajú silnejší mandát pre svoje rozhodovanie. Za ďalší dôležitý filter považuje okruh funkcionárov, ktorí vôbec dostanú šancu uchádzať sa o post policajného prezidenta.
Odborári chcú viac
Podľa Magdoška by malo ísť o krajských riaditeľov, šéfov odborov na policajnom prezídiu a viceprezidentov. Je to podľa neho cesta, aby si minister v budúcnosti nevyhliadol svojho šéfa obvodného oddelenia a ten sa napokon stal policajným prezidentom.
„Je mi jasné, že teraz príde výčitka, že sú to všetko nominanti súčasnej vlády, niekde však musíme začať,“ reagoval.
Druckerova novela zavádza povinné výberové konania nie len pre post prezidenta a šéfa inšpekcie, ale aj na miesta krajských riaditeľov a šéfov útvarov s celoslovenskou pôsobnosťou. Odborári však chcú ísť ešte ďalej.
„Budem presadzovať, aby sme dali ako zásadnú požiadavku, že sa výberká musia vzťahovať aj na zástupcov krajských riaditeľov, okresných riaditeľov a ich zástupcov. Sú to veľmi dôležité pozície v policajnom zbore a myslím si, že by tiež mali prejsť výberovým konaním, ktoré im poskytne určitú istou v pôsobení vo funkcii a nebudú závislí od zmeny vlády,“ dodal odborársky predák.