Chceme šetriť? Vráťme sa k zelenej!
O dôležitosti šetrenia finančných prostriedkov počúvame v rezorte vnútra už mesiace. Logika v tomto smere hovorí, že ako prvé sa odstránia nezmyselné „výstrelky“ z čias éry prezidenta PZ Štefana Hamrana. Jedným z nich sú aj nové označenia „pomaľovaných“ policajných vozidiel. Nájde súčasné vedenie PZ odvahu vrátiť sa z kratšej cesty, alebo bude pokračovať v neefektívnom dedičstve?
O netransparentných, predražených a neefektívnych nákupoch policajných služobných áut už začína verejne hovoriť aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten sa zatiaľ venuje tomu, o koľko financií štát prišiel výberom elektrických hybridov nevhodných pre policajnú prácu. Minister už verejne deklaroval, že nakúpené vozidlá boli oproti trhovej cene predražené a že už čoskoro bude o tomto prípade rozsiahlejšie informovať na tlačovej konferencii. Poukázanie na nákup predražených a nevhodných vozidiel je podstatné, no rovnako dôležité je v ďalších a podobných chybách nepokračovať. Práve naopak, je potrebné o nich hovoriť a mať odvahu zastaviť procesy, ktoré už boli spustené a ktoré ďalej presadzujú niektorí úradníci Prezídia PZ. Pred nákupom nových vozidiel pre Policajný zbor je preto potrebné uskutočniť jednoznačné politické rozhodnutie, bez výhovoriek na „expertov“, a vrátiť sa k pôvodnej farbe služobných motorových vozidiel – zelenej. Tento krok nepochybne uvíta väčšina verejnosti, ako aj príslušníkov PZ. Okrem toho, že zavedenie nových polepov nesprevádzal konsenzus verejnosti, ak si odmyslíme facebookové hlasovanie, k dôvodom na návrat k „zelenej“ si musíme pripočítať aj ekonomické hľadisko.
Zelená je výrazne lacnejšia
Podľa informácií, ktoré nám na základe infozákona sprístupnilo ministerstvo vnútra, realizácia posledného obstarávania (z leta 2022) vozidiel so starým prevedením policajných polepov vyšla na 522 eur s DPH za jedno vozidlo. Naopak, cena polepu vozidla v novom prevedení sa pohybuje v rozmedzí od 1 440 do 2 400 eur s DPH. Ako vidíme, ide o dramatický nárast ceny, a to len v prípade policajných polepov. Z interných zdrojov z Prezídia PZ máme informácie, že obstarávaciu cenu vozidla výrazne, aj o niekoľko tisíc eur, navyšuje sivá metalízovaná farba, ktorá sa pri kúpe nového auta účtuje za príplatok. Predchádzajúce služobné vozidlá boli v štandardnej bielej, teda základnej farbe, bez príplatku.
Drahšie polepy či špeciálne farby na vozidle sa bežných policajtov v službe dotýkajú viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. S vyššou celkovou cenou služobného vozidla totiž rastie aj spoluúčasť policajta na poistnej udalosti. Pýtal sa niekto z bývalého vedenia PZ samotných policajtov, čo si o tom myslia? Názor Odborového zväzu polície v SR je v tejto otázke jednoznačný: Ak sa má v Policajnom zbore šetriť, začnime pri týchto zbytočných rozmaroch.
Zmeny boli pretlačené proti vôli verejnosti
Na potrebu zachovania tradície slovenskej polície apeluje aj vedenie OZP v SR. Nejde pritom len o služobné vozidlá, ale aj o možné zmeny farby služobnej rovnošaty. „Zelená historicky patrí k Policajnému zboru Slovenskej republiky,“ hovorí podpredseda zväzu Ján Filip aj z pozície historika. Nesúhlasí s tézou, ktorú od éry Štefana Hamrana šíria niektorí úradníci z Prezídia Policajného zboru. Tí presadzujú progresívne zmeny a zosúlaďovanie vizuálov slovenskej polície s ostatnými krajinami EÚ.
Tento trend v rezorte vnútra môžeme vidieť aj pri nových občianskych a vodičských preukazoch, z ktorých sa vytratil štátny znak Slovenskej republiky. Nové polepy na služobných vozidlách akoby mali snahu odstrániť historicky a v pamäti ľudí zaužívané základné vizuálne vzory. Bystrý pozorovateľ si iste všimol, že podobne ako z občianskych preukazov, aj z vozidiel polície sa vytratili dva z troch znakov Policajného zboru, ktorých súčasťou je aj štátny znak Slovenskej republiky. Bude takýto trend pokračovať aj pod aktuálnym vedením rezortu, alebo nájdu odvahu zastaviť rozbehnutý vlak?
Neboli sme ticho!
Žiaľ, zatiaľ to vyzerá skôr na alibistické pokrčenie plecami: „Súhlasíme s vami, ale odborné komisie to odporúčajú inak.“ Objavil sa aj postoj, že sme mali protestovať v čase, kedy sa tieto zmeny s polepmi diali, teraz je vraj už neskoro niečo meniť. Naša redakcia a prostredníctvom novín Polícia aj odborový zväz sme ticho rozhodne neboli. V augustovom čísle z roku 2022 sme v komentári Hry s farbami a anketa jasne kritizovali, že v takzvanej ankete, ktorú vyhlásilo vtedajšie vedenie polície, nebola možnosť ponechania vtedajšieho stavu. Otvorene sme napísali, že „policajný prezident sa jednoducho rozhodol, nehľadiac na to, že zelená farba je už 30 rokov súčasťou vizuálnej identity slovenskej polície“. Poukázali sme na to, že sa nielenže nikto na názor policajtov nepýtal, ale aj na fakt, že len nedávno boli čerstvo „natreté“ policajné stanice zelenou farbou.
K téme polepov sme sa vrátili v čísle 10/2022, v ktorom sme sa venovali predstaveniu auta s novými polepmi na autosalóne v Nitre. Policajti z KR PZ Nitra, ktorí auto verejnosti predvádzali, sa nám vtedy priznali, že sa vo veľkom počte stretli s nie úplne pozitívnou reakciou ľudí. OZP v SR je za udržanie tradície zelenej farby ako farby slovenskej polície. Z tohto dôvodu sme ponechali aj farbu našich novín či webovej stránky OZP v SR v zelenej farbe. Z našej pozície hlasu bežných policajtov a odborárov sme viac urobiť nemohli. Teraz je rad na politikoch, aby konali a vrátili sa zo„slepej uličky“.