Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok: valorizácia výsluhových dôchodkov bude na úrovni 14,5%

Pozrite si dnešné vyjadrenie ministra vnútra k šírenými informáciám o možnom znížení valorizácie výsluhových dôchodkov. Minister potvrdil, že na valorizáciu výsluhových dôchodkov je vyčlenených 40 miliónov eur, ktoré budú v plnej miere na tento účel použité.

Odborový zväz polície v SR každý deň rokuje a bojuje za všetkých policajtov, za zachovanie benefitov a za navýšenie finančných prostriedkov pre policajtov.
#LenSpoločneSmeSilní

Celé vyjadrenie ministra:

Valorizácia k dnešnému dňu je schválená vo výške 14,5%, mala by stáť zhruba 40 miliónov eur. Chcem verejne garantovať, že všetkých týchto 40 miliónov eur na valorizáciu pôjde. Chcem vyvrátiť všetky hoaxy o tom, že tá valorizácia bude niekde na úrovni 4% a podobne. Ešte raz, 40 miliónov eur, ktoré sú určené na valorizáciu výsluhových dôchodkov, všetky tieto výsluhoví dôchodcovia aj dostanú. Ja som odborárom hovoril v rámci toho, že dnes keď zvýšite ten výsluhový dôchodok tomu policajtovi tak, že si povie že viac sa mi oplatí ísť do výsluhového dôchodku ako ostať v Policajnom zbore tak to môže byť samozrejme jedno z tých rizík a ja som vždy pred každým otvorený a aj pred odborármi a hovorím im, že áno môže nám to spustiť tú vlnu, že policajti, ktorí dnes majú odslúžených 25 rokov, že si povedia, že je tu taká štedrá valorizácia, že končím v aktívnej službe a odchádzam do civilu a to iba prehĺbi ten stav toho zboru z hľadiska podstavu, do ktorého som ja prišiel. A je to najhoršia situácia v histórií Slovenskej republiky v rámci Policajného zboru a veľmi otvorene som im hovoril o tom, že spolu s ministrom financií hľadáme zdroje, aby sme dostali aj nových ľudí do PZ, mladých, že sa pozeráme na cestu náborového príspevku, ktorý by tí noví policajti, čo idú do PZ dostali.  Chceme sa reálne v tomto roku aj vzhľadom na to, že viete v akom katastrofálnom stave je štátny rozpočet zaoberať tým a prijímať kroky, aby sme zvýšili dnes tie finančné podmienky policajtov, že sa pozeráme na ten ich sociálny systém z hľadiska benefitov ako sú nájomné byty a podobne, čiže my sme mali širokú debatu s odborármi v piatok v Banskej Bystrici, kde som aj otvorene povedal, že áno my si uvedomujeme, že toto nám ten problém reálne môže spôsobiť  a ja potom neviem ako ho iba tak rýchlo vyriešime, lebo aj dnes ľudia čo sa do PZ často krát hlásia neprechádzajú tým sitom, pretože to sito je pomerne náročné a  nám keď dnes, strelím, po tej valorizácii odíde tisíc policajtov, to bude znamenať, že nám už chýba nie tritisíc, ale štyritisíc policajtov a to už potom vidíte aj v celom PZ, pretože tí policajti to kompenzujú. Oni už dnes majú služby nočné pretože to ťahajú za kolegov, ktorých nemajú, sú unavení a tým pádom sa tá frustrácia v PZ ešte prehlbuje. To nám hovorí ten ako keby začarovaný cyklus v rámci PZ. Ja som to verejne pomenoval, že to je jeden z tých faktorov, ktorý nám môže aj tento podstav prehĺbiť, to však nič neznamená na tom, že tie finančné prostriedky, tých 40 miliónov eur sú na osobitnom účte polície. Ja ich ani na nič iné ako na sociálny systém policajtov neviem použiť. A preto to aj verejne hovorím, 40 miliónov eur, ktoré sú určené na výsluhové dôchodky policajtov bude celá čiastka aj použitá.

O budúcom roku: budeme sa o tom baviť, viete že tá inflácia v tomto roku už sa ukazuje, že poklesla a preto aj tá mimoriadna valorizácia by nemusela byť takáto vysoká, takže tu sa v podstate dorovnáva to, čo sme ešte v opozícií ako Hlas schválili pre bežných starobných dôchodcov a to je mimoriadna valorizácia, ktorá reagovala na vtedajšiu  šialenú infláciu. Bohužiaľ u výsluhových dôchodcov je to z hľadiska spracovania nie cez Sociálnu poisťovňu, ale cez osobitný účet u nás riešená až 7 mesiacov po ako u bežných starobných dôchodcov, takže tu už niečo doháňame. Valorizácia na budúci rok bude kopírovať súčasný stav inflácie.